Hledáte nejlepší nabídku letenky?

Irsko Newgrange

Počasí Irsko Newgrange


Newgrange: Fascinující místo s unikátním historickým významem a proměnlivým irským počasím

Irsko je známé svými rozmanitými a často nepředvídatelnými počasím. Přestože je ostrov Irsko obecně spojován s deštěm a mlhou, existují určité oblasti, které mají unikátní počasí, které ještě podtrhuje atmosféru a kouzlo tohoto místa. Jedním z těchto míst je Newgrange, megalitický hrob s obrovským archeologickým a historickým významem.

Newgrange se nachází na východě Irska, přibližně 50 kilometrů severně od Dublinu. Jeho nejvýznamnější památkou je hrobka, která byla postavena před více než 5 000 lety na konci neolitu, v době, kdy lidé přecházeli od kočovného způsobu života k osídlení pevným sídlem. Jedná se o jeden z nejvelkolepějších megalitických památek v Evropě a je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Newgrange je nejznámější pro svůj největší architektonický unikát - zatímco na povrchu vypadá jako obyčejný kopec, uvnitř se skrývá skutečný skvost. Tato hrobka je postavena z obrovských kamenů, které byly pečlivě uspořádány tak, aby vytvářely jedinečný tunelovitý tvar. Nejzajímavější je však skutečnost, že v den zimního slunovratu, tedy kolem 21. prosince, dopadají sluneční paprsky přímo skrz speciálně navržený otvor a osvětlují celý interiér hrobky po dobu zhruba 17 minut. To je díky inovativnímu návrhu, který pochází z doby, kdy neexistovaly počítače ani technické vybavení.

Irské počasí však přidává Newgrange další rozměr. Kvůli nedalekému moři a geografické poloze se počasí na tomto místě rychle mění. Během jednoho dne se můžete setkat se sluncem, větrem, déšťem a dokonce i čelem bouře. To vytváří úchvatný kontrast s tajemnou atmosférou místa a dodává mu ještě větší mystičnost.

Navštívit Newgrange za různého počasí může být zážitek sám o sobě. Deštivý den poskytne památce intenzivnější a romantickou atmosféru, zatímco slunečný den umožní plně se ponořit do historie a krásy tohoto místa. Silný vítr může dodat dojem, že jste se vrátili do doby, kdy byl Newgrange aktivním rituálním místem a místem oslav.

Newgrange je bezpochyby fascinujícím místem, které je působivé jak svým historickým významem, tak i irským počasím, které ho obklopuje. Proto, pokud chystáte návštěvu Irska, nezapomeňte si toto místo zahrnout do svého itineráře. Budete zde nadšeni jak archeologickým bohatstvím a kulturním významem, tak i proměnlivostí počasí, která tomuto místu dodává další význam a kouzlo.


Letenka Irsko Newgrange


Newgrange: Tajemný monument starověkého Irska

Irsko je země s bohatou historií a množstvím památek, které nám ukazují dávnou minulost tohoto ostrovního národa. Jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí je starobylý monument známý jako Newgrange. Tato neuvěřitelná stavba, která se nachází na východním pobřeží Irska, je stará přes 5000 let a svou nevídanou architekturou láká tisíce návštěvníků ze všech koutů světa.

Newgrange je megalitický hrob, který byl postaven v době kamenné, kolem 3200 př. n. l., a je tedy starší než egyptské pyramidy. Je součástí skupiny megalitických památek v oblasti známé jako Brú na Bóinne, která byla v roce 1993 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Hrobka byla postavena z velkých kamenných bloků, které byly pečlivě vybrány a precizně uspořádány tak, aby vytvořily celistvou stavbu. Vnitřek hrobky je složitější než byste si mohli představit - je zde mnoho chodeb, předělů a kamenných desek, které mají nádherné ryty a umělecký význam.

Jednou z nejzajímavějších a nejvýznamnějších vlastností Newgrange je jeho sluneční okno. V den zimního slunovratu, kolem 21. prosince, sluneční paprsky pronikají úzkou štěrbinou nad vchodem a osvětlují nitro hrobky. Tento jev je obdivuhodný a přitahuje každoročně mnoho lidí, kteří se rozhodnou strávit zimní slunovrat uvnitř tohoto mystického místa.

Další fascinující vlastností Newgrange je jeho ornamentální kámen, který je ozdoben spirálami, kruhy a dalšími zvířetními a geometrickými motivy. Tyto symboly dodávají hrobce určitou mystiku a vzbuzují zvědavost ohledně toho, jak starověcí Irové dokázali vytvořit tak působivé a složité umělecké prvky.

V roce 1962 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce památky, která jí vrátila její původní krásu. Dnes je Newgrange důležitým turistickým cílem, s návštěvnickým střediskem a vyhrazenými okruhy pro prohlídky monumentu. Při návštěvě Newgrange si lze prohlédnout i další megalitické stavby v této oblasti, jako je Knowth a Dowth.

Newgrange je fascinující památka, která nám poskytuje vzácný pohled do dávné minulosti Irska. Je to nejen mistrovské dílo starověké architektury, ale také unikátní příklad toho, jak naše předkové dokázali vytvořit zajímavé a jedinečné umělecké dílo. Pokud plánujete navštívit Irsko, Newgrange by mělo být na vašem seznamu must-see památek, protože toto místo je opravdu jedinečné a přináší nám důležité učení o naší historii a kultuře.


Dovolená Irsko Newgrange


Irskej poklad na dovolenou: Newgrange

Irsko je země plná nádherných krajů, fascinující historie a bohaté kulturní dědictví. Jedním z nejvýznamnějších historických a archeologických míst v zemi je Newgrange. Tato UNESCO světové dědictví se nachází ve výběžku hrabství Meath v Boyne Valley a je jedním z nejstarších dochovaných staveb na světě.

Newgrange je pohřebiště a obřadní místo, které bylo postaveno okolo 3200 př. n. l. Jedná se o velký mohylu o průměru přes 85 metrů a výšce téměř 13 metrů. Jeho konstrukce se skládá z velkých kamenných bloků, které jsou pečlivě uspořádány tak, aby tvořily kruhový tvar. Uvnitř mohyly se nachází dlouhý chodba a místnost s pohřební komorou. Co dělá Newgrange opravdu unikátním, je jeho sluneční mapa.

Jednou z největších záhad Newgrange je jeho využití při zimním slunovratu. Každý rok kolem 21. prosince, v době nejkratšího dne v roce, sluneční paprsky prostupují úzkým vchodem do mohyly a osvětlují pohřební komoru. Toto je úžasné pozorování, které jasně ukazuje, že stavba byla pečlivě navržena tak, aby se slunce nacházelo ve správné pozici pro osvětlení této místnosti v nejdůležitější části roku. Tento fenomén je nejenom důkazem pokročilého znalostí astronomie dávných obyvatel Irska, ale také naznačuje existenci bohatého náboženského významu vztahujícího se k cyklu vnímání sluneční energie.

Navštěva Newgrange je jedinečnou zážitkem nejenom pro nadšence do historie, ale i pro každého, kdo touží poznat tajemství minulosti, přičemž si přitom může užít krásnou krajinu Boyne Valley. Turisté mají také možnost navštívit další archeologické objekty v okolí, jako je mohyla Knowth nebo Hill of Tara.

Pro maximální pochopení a prohloubení vašeho zážitku je doporučeno si zapůjčit průvodce, který vám bude poskytovat informace o historii a významu místnosti a mohyl v Newgrange. Je také důležité si uvědomit, že vstup do pohřební komory je omezený, ale turisté mají možnost se zúčastnit loterie, která jim může umožnit navštívit tuto důležitou část stavby.

Irsko je země bohatá na historii a mnoho zajímavých míst k návštěvě. Newgrange je jedním z vrcholů irské archeologie a pitoreskní lokalitou, kterou by si neměl nechat ujít žádný návštěvník. Ať už jste archeologický nadšenec, milovník historie nebo prostě jen cestovatel, Newgrange vám nabídne fascinující pohled do minulosti Irska.


Nejčastější dotazy a odpovědi Irsko Newgrange


1. Co je to Newgrange?
Newgrange je pravěký pohřební komplex v Irsku, který byl postaven kolem roku 3200 př. n. l. Je známý pro svoji kulturní a archeologickou hodnotu a byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

2. Co je zvláštního na Newgrange?
Jedinečným rysem Newgrange je jeho centrální prostory, které jsou osvětleny slunečními paprsky během zimního slunovratu, kdy se slunce dostává přes vchod na jižní straně stavby a osvětluje centrální komoru.

3. Jak dlouho trvá prohlídka Newgrange?
Prohlídka Newgrange trvá zhruba 45 minut. Zahrnuje krátký film o historii a archeologii místa a návštěvu vnitřních komor.

4. Jak se dostat do Newgrange?
Newgrange se nachází nedaleko obce Donore v hrabství Meath v Irsku. Nejlepší způsob, jak se dostat tam, je autobusem nebo autem. Z Dublina trvá cesta přibližně hodinu jízdy.

5. Potřebuji si zakoupit vstupenky dopředu?
Ano, doporučuje se vstupenky zakoupit dopředu, protože Newgrange je velmi populární turistickou atrakcí a vstupenky bývají často vyprodány.

6. Můžu vstoupit do vnitřních prostor Newgrange?
Ano, návštěvníci mají přístup do vnitřních komor Newgrange. Prohlídka je vedená průvodcem, a návštěvníci jsou požádáni, aby nedotýkali se stavebních prvků a architektury této historické budovy.


Ubytování Irsko Newgrange


Newgrange je nejstarší a nejznámější megalitický památník v Irsku. Nachází se poblíž vesnice Donore v okrese Meath, asi 50 kilometrů severně od Dublinu. Jeho význam spočívá v tom, že patří mezi nejstarší dochované stavby na světě, které byly postaveny člověkem.

Newgrange byl postaven kolem roku 3200 před naším letopočtem, tedy přibližně 1 000 let před dokončením pyramid v Gíze. Jeho původní účel však není úplně jasný. Archeologové se domnívají, že to mohla být nejen pohřební komora, ale také důležité náboženské a astronomické místo.

Památník se skládá z velkého násepového kopce obklopeného kamennými zídkami. Hlavní atrakcí Newgrange je jeho vstupní chodba, která vede k centrální komoře. Tato chodba je vyzdobena kamennými reliéfy, které představují spirály a další symboly.

Nejvýznamnější aspekt Newgrange je však jeho orientace k zimnímu slunovratu. Každý rok od 19. do 23. prosince slunce vysvítá přes speciálně navržený otvor nad vchodem a osvětluje celou centrální komoru. Tato událost trvá pouze několik minut a je velkým lákadlem pro turisty, kteří se snaží být svědky tohoto unikátního jevu.

Navštěva Newgrange je však možná pouze s průvodcem, protože návštěvníci nejsou sami schopni vstoupit do centrální komory ani se projít chodbou. Prohlídka zahrnuje také návštěvu návštěvnického centra, které poskytuje podrobné informace o historii a významu tohoto místa.

Irsko je známé svými starověkými památkami a Newgrange je jednou z nejvýznamnějších z nich. Je to místo s fascinující historií a ohromujícím architektonickým designem. Navštěva tohoto místa je nezapomenutelným zážitkem, který určitě stojí za to, ať již máte zájem o historii, archeologii nebo jenom krásné prostředí.


Cena nejnižší garantovaná

Tisíce nadšených zákazníků

Největší webová sbírka letenek

Výhodné ceny letenek

Investujte do nejlevnějších letenek do míst, která vás ohromí svou neobvyklou krásou.

Pátrat po letenkách